Osobní nástroje

1.3. Plone Uživatelské účty a role

Základy použití účtu webových stránek Plone, rozdíl mezi anonymním surfování a "přihlášením" webové stránky práce, a popis uživatelských rolí.

Webové stránky Plone mívají mnoho vzhledů, od osobních stránek s jedním uživatelem až ke komunitní, společnostní  nebo obchodní webové stránky, které mohou mít stovky uživatelů. Každá osoba, která dodává obsah na webových stránkách Plone má svůj vlastní uživatelský účet. Uživatelský účet obsahuje uživatelské jméno a heslo. Některé weby Plone umožnit lidem se přihlásit tak, že navštívíte stránky, kliknete na odkaz Připojit a vyplníte základní informace o uživateli. Jiné stránky mají uživatelské účty, které jsou vytvořeny správci webových stránek, v takovém případě lidé obvykle dostávají e-maily s detaily uživatelského účtu.

Nicméně vytvoření uživatelského účtu Plone umožňuje osobě přihlásit zadáním svého uživatelského jména a hesla. Hesla jsou malá a velká písmena, což znamená, že budete muset dávat pozor na velká a malá písmena. Například, pokud vaše heslo je xcFGt6v, budete muset zadat přesně to, aby fungovalo. Z hesel, která mohou mít celou řadu tvarů, je upřednostníme před hesly jako "mýval" nebo "slon", protože jsou mnohem obtížnějí odhadnutelné, a proto mnohem bezpečnější.

Anonymní vs ověřený Web Surfing

Rozdíl mezi anonymní surfování po webu a ověřené (přihlášené) web činnosti je důležitý:

Anonymní surfování po webu

je normální  zážitek pro člověka, surfujícího na webu. Zde zadáte webovou adresu webové stránky do prohlížeče a podíváte se na webové stránky, sledujete video, prohlížíte si obrázky, ale nemusíte se přihlašovat To je důvod, proč se tento režim nazývá anonymním: můžete jej udělat jen tím, že normálně surfujete.


Ověřený (Přihlášený) Web

Ze zkušeností znáte ověřený režim webu  (pokud jste někdy používá webové stránky banky nebo kreditní karty, nebo jiné webové stránky, které s sebou nesou uživatelský účet). Webové stránky banky vám umožní zobrazit informace o svém účtu, vyplňovat informační formuláře, převod finančních prostředků, a další akce, ale až poté, co jste přihlášeni. Webové stránky Plone se příliš neliší, kromě toho, že můžete dělat složitější věci. Porovnejte obraz dole, zachycený poté, co uživatel s názvem "John Smith" je přihlášen v blízkosti pravého horního rohu - uvidíte odkazy na Johna Smitha jméno a odhlašovací odkaz.  Je tam další důležitý rozdíl  -uvidíte po přihlášení - v hlavní oblasti, ve středu má nyní zelenou záhlaví pás s kartami. Tento druh záhlaví pásku je přítomen, když uživatel má právo změnit oblast na internetových stránkách. John Smith má uživatel právo na změnu tohoto hlavního prostoru. Karty v zeleném záhlaví pásu pro hlavní oblasti se poněkud liší, ale můžete se spolehnout na  rozhraní s touto konkrétní zelenou barvou. V následujícím snímání obrazovky, uživatel John Smith se přihlásil do nové webové stránky Plone:

Uživatelské role

Neméně důležité je rozlišovat mezi různými uživatelskými rolemi na webových stránkách Plone. Pro ilustraci nejjednodušší případ, uvažujme dvě uživatelské role, jeden s názvem člen a druhý nazvaný správce. Zvažte různá práva, nebo "sílu" těchto dvou rolí:

Člen

  • má uživatelský účet, takže se mohou přihlásit
  • Můžete přidat obsah, ale pouze v určitých oblastech, a nemůže nic změnit mimo tuto oblast, často se uživatelé dostanou "domácí oblast," považovat za osobní prostor, kde se mohou přidat obsah.
  • nelze publikovat obsah tak, že je viditelný pro anonymní web surfař, dokonce i obsahu, který dodali; osoba s manažerem roli musí schválit obsah pro publikování

Manažer

  • má uživatelský účet, takže se mohou přihlásit
  • Můžete přidat obsah kdekoli a má moc změnit cokoliv
  • mohou publikovat jakýkoliv obsah

Když se dostanete nový účet na webových stránkách nadace Plone, měli byste mít uvedeny informace o tom, kde máte právo přidávat obsah, poté, co jste přihlášeni Po přihlášení, když jdete do složky, kde máte práva, uvidíte v záhlaví proužek, který má zelenou barvu s kartami obsahu, zobrazit, upravit pravidla A sdílení:

 Máte možnost najít rozdíly mezi těmito kartami. Tady jsou popisy, které vám pomohou začít:

  • Obsah - zobrazuje seznam položek ve složce
  • Zobrazit - zobrazí pohled anonymní uživatel surfující po webu by vidět
  • Upravit - zobrazí panel pro změnu zobrazení
  • Pravidla - zobrazí panel pro ovládání, jak je položka vytvořena a spravována
  • Sdílení - zobrazí panel pro nastavení práv ostatních uživatelů vidět nebo upravit obsah

Můžete také zobrazit menu v dolní části zeleného záhlaví pásu, zobrazení, přidat nový ..., a stav:

Prozkoumat nich také. Zde jsou základní popisy těchto nabídek:

  • Displej - zobrazuje volby v menu pro nastavení typu zobrazení (zobrazení seznamu, souhrnný pohled, atd.)
  • Přidat nový ... - zobrazí menu volby pro přidávání položek obsahu (obrázky, stránky, prospekty, apod.)
  • Stav - zobrazí menu volby pro nastavení publikace stavu (soukromý, veřejný návrh, veřejnost, atd.)

Tyto nabídky a karty nabídne hlavní způsoby, jak komunikovat s Plone. Stanete se velmi dobře obeznámeni s nimi, jak jste se dozvědět více o správu Plone-poháněl webové stránky.

Akce dokumentů