Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Historie / Historie skutingu v N.J. (1968 - 1970)

Historie skutingu v N.J. (1968 - 1970)

Po dlouhých dvaceti letech přišlo "Pražské jaro", které umožnilo znovu obnovit skautskou činnost. 2. dubna se konala v kavárně Praha ustavující schůze střediska Pagoda.

Po dlouhých dvaceti letech přišlo "Pražské jaro", které umožnilo znovu obnovit skautskou činnost. 2. dubna se konala v kavárně Praha ustavující schůze střediska Pagoda. Byla zvolena středisková rada v tomto složení: Vedoucí - JUDr. Miroslav Kolář, zástupci - Zdeněk Quitt a Z. Kopáčková, tajemník - L. Urban. Jako členové rady byli zvoleni Jan Bartoš, Vladimír Pitr, J. Čablík, Josef Palacký, PhMr. Jaroslav Pecha, V. Mertová, L. Olšák, Ing. S. Žalud a V. Žaludová. Zároveň byl ustaven výbor Spolku přátel Junáka za předsednictví MUDr. L. Janovského v tomto složení: MUDr. J. Okénko, MUDr. Richard Hasal, MUDr. J. Haas, R. Hort, Richard Sládeček, Z. Daňková, M. Brnovjáková a S. Bartošová.

Začalo pracovat pět oddílu chlapeckých - vedoucí: JUDr. Miroslav Kolář, L. Olšák, V. Grossmann, L. Ščerba, D. Říčan, jeden oddíl dívčí - vedoucí Z. Palacká, jedna smečka vlčat - vedoucí Josef Palacký a jeden roj světlušek - vedoucí V. Žaludová. Celkový počet dětí byl 203.

Jako klubovny získalo středisko bývalou "slepičárnu" v Žilině, která byla v krátké době uvedena do provozu. Po úpravě kluboven nastala intenzivní práce a oddíly se dostaly velmi rychle na vysokou úroveň, takže mohly absolvovat letní střediskový tábor v Čeladné - Skurečené, který měl velký úspěch. 2. skautský oddíl měl samostatný tábor.

Během roku 1969 probíhá práce bez problémů, počet členů se zvětšuje. Je uspořádán Svojsíkův závod a rádcovský kurz na Horečkách.

V červenci probíhají úspěšně čtrnáctidenní letní tábory. Střediskový tábor ve třech turnusech - vlčata, skautky a světlušky, skauti - v Čeladné-Podolankách, 2. oddíl měl samostatný tábor v Podhradí u Vítkova.

V listopadu je uspořádán činovnický kurs pro vůdcovské zkoušky v roce 1970.

V roce 1970 práce pokračuje v plném tempu, i když se objevují zvěsti o ukončení činnosti vzhledem ke sloučení Junáka s nově vznikající Pionýrskou organizací SSM. Ještě se koná střediskový Svojsíkův a také střediskový závod vlčat "O totem náčelníka" a světlušek "O vlajku náčelní", které jsou vyvrcholením činnosti.

Ještě 6. června jsou uskutečněny vůdcovské zkoušky, 9. června 1970 se koná poslední schůze ORJ, kde je oznámen její právní zánik. Přesto se ještě během července uskutečnilo osm čtrnáctidenních oddílových táborů, které ukončily činnost obdobím 1968 - 1970.

Středisko Pagoda pak zakončilo svou činnost 7. září a 23. října předalo veškerý majetek PO SSM. 2. října byl Junák výnosem ministerstva vnitra zrušen.

Akce dokumentů

« červen 2024 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
NASI SPONZORI

logo Mesto NJ Logo_msmt

  Logo_msk

Půjčovna outdoor vybavení:

Logo_PujcovnaZip

  logo Jesenik   logo Suchdol n O

Jesenik, Suchdol n.O.